Evenimentul aniversar a reunit, într-un cadru festiv, reprezentanți ai conducerii țării, membri ai corpului diplomatic, parteneri de dezvoltare și beneficiari ai proiectelor de dezvoltare regională.
Referindu-se la prioritățile strategice, vicepremierul Vladimir Bolea a menționat că Guvernul și ministerul vor continua să investească masiv în infrastructura din regiunile țării, în creșterea competitivității regionale și în surse de energie regenerabilă. „Ne dorim regiuni puternice, cu economii prospere, infrastructură modernă și servicii de calitate pentru cetățeni. Vom continua să atragem investiții, expertiză și sprijin tehnic pentru proiectele noastre.”
În prim-plan a fost remarcat rolul parteneriatului solid dintre autoritățile naționale, Agențiile de Dezvoltare Regională (ADR), autoritățile publice locale și partenerii internaționali.
În semn de apreciere pentru contribuția și impactul semnificativ al proiectelor implementate în regiunile țării, directorii ADR Nord, Centru și Sud au fost decernați cu diplome de onoare. „Să lucrăm în continuare, cu aceeași energie și determinare, pentru un viitor prosper și echitabil, pentru toți cetățenii Republicii Moldova și regiunile țării”, a accentuat ministrul.
Mai multe detalii :

777 Accesări